Maskara toho skrýva viac než sa zdá

Zabráňte vypadávaniu vašich rias!

Strata mihalníc môže byť príznakom vážneho ochorenia alebo nedostatočnej starostlivosti, nevhodnej kozmetiky či procedúr, ktoré môžu ľahko ovplyvniť stav mihalníc. Perčo vypadávajú a ako tomu zabrániť? Čo je efektívnejšie: ricínový olej alebo kondicionér na riasy?

Prečo vypadávajú mihalnice?

Toto sú niektoré z najšastejších príčin:

  • zápal očných viečok, spojiviek a vlasových folikulov
  • očné choroby
  • operácie očí
  • alergia (na kozmetiku alebo kontaktné šošovky)
  • hypotyreóza
  • alopecia areata
  • demodex
  • hormonálna nerovnováha (napríklad v dôsledku menopauzy)
  • chemoterapia
  • používanie niektorých liekov
  • nedostatok vitamínu
  • kozmetika nízkej kvality
  • niektoré kozmetické procedúry
  • voľné radikály (cigarety, znečistenie, atď.)
  • atmosférické faktory (mráz, slnko, vietor a prudké zmeny teploty)
  • zlé návyky (napríklad spanie s make-upom)

Riasy vypadávajú každý deň a samozrejme, je to celkom prirodzený proces. Každý deň môžu vypadnúť maximálne tri mihalnice, takže v prípade, ak vám z očných viečok doslova padajú mihalnice, okamžite kontaktujte svojho lekára. Nadmerná strata mihalníc môže byť príznakom vážnej choroby (nie však nevyhnutne). Najčastejšími príčinami straty mihalníc sú:

Používanie nevhodnej kozmetiky

Stav mihalníc sa môže zhoršiť používaním vodeodolnej riasenky, ktorej odstránenie si vyžaduje intenzívnejšie trnie očí.

Kozmetické procedúry

Ďalším dôvodom straty mihalníc môžu byť príliš časté alebo nesprávne vykonané kozmetické procedúry, akou je napríklad predlžovanie rias. Je dôležité si vymedziť určitý čas na regeneráciu mihalníc medzi jednotlivými ošetreniami. Dokonca aj pravidelné vytáčanie mihalníc môže mať negatívny vplyv na vaše oči.

Atmosférické faktory

Zlé počasie, najmä mráz, slnko, vietor a prudké teplotné zmeny môžu taktiež zhoršiť stav vašich rias. Ak chcete svoje mihalnice chrániť pred škodlivými účinkami poveternostných podmienok, skúste si ich hydratovať pomocou kondicionéra na riasy alebo prírodného balzamu na pery. Pred použitím novej kozmetiky na mihalnice sa vždy odporúča vykonať náplasťový test.

Ako zabrániť vypadávaniu mihalníc?

Zastrihávanie mihalníc nespôsobí ich následné predĺženie ani zahustenie. Ich dĺžka aj farba sú zdedené, a tým pádom na ne nemáme žiadny vplyv.

Ricínový olej

Ricínový olej je vďaka svojim hydratačným vlastnostiam starým, ale za to osvedčeným spôsobom posilnenia mihalníc. Ak to chcete skúsiť, stačí si ho každý večer po odstránení make-upu naniesť na mihalnice. Môžete na to použiť špeciálnu kefku alebo použiť umytú kefku z vašej starej riasenky. Stav mihalníc by sa mal zlepšiť po niekoľkých týždňoch pravidelného používania.

Kondicionér na riasy a obočie

Tieto výrobky stimulujú rast a regenerujú stav mihalníc. Zvyčajne majú gélovú konzistenciu, čo uľahčuje ich samotnú aplikáciu. Sú vysoko odporúčané ženám, ktoré si riasy predlžujú, používajú klieštiky na mihalnice alebo podstúpili chemoterapiu. Sú dostupné v drogériach a lekárňach za prijateľné ceny. Najdôležitejšími prísadami sú uhorky, granátové jablko alebo tekvicové semienka, zelený čaj a vitamíny A a B12.

Hydratačný balzam na pery

Pre každodennú starostlivosť o riasy bude skvelo fungovať aj hydratačný balzam na pery albo rúž, pokiaľ možno bez farby a vône. Ak má tvar tyčinky, mali by ste si ho aplikovať so zavretými očami. Môžete tiež použiť prst, vatový tampón alebo umytú kefku zo starej risenky. Vďaka balzamu či rúžu budú vaše riasy hydratované a krásne lesklé.

Jemné odstraňovanie očného make-upu

Správne vykonané, jemné odstránenie očného make-upu zníži nadmernú stratu mihalníc. Ich stav je do značnej miery ovplyvnený práve spôsobom, akým si odstraňujeme riasenku. A áno – riasy by sme si nemali trieť vatovým tampónom. Namiesto toho, sa skôr oplatí vatový tampón navlhčiť odličovacím prípravkom alebo čistiacim mliekom a jemne ho pritlačiť na očné viečko. Po chvíli by ste mali byť schopné zvyšky maskary jednoducho zotrieť. Z tohto dôvodu sú najlepšou voľbou odličovacie prípravky s mastnými receptrúrami, najmä dvojfázovými, pretože rýchlo rozpúšťajú zasušenú maskaru.