Maskara toho skrýva viac než sa zdá
Ako si správne odstrániť make-up?

Pokožka v oblasti očí predstavuje najcitlivejšiu a najtenšiu šasť pokožky tváre. Je to najmä preto, že táto oblasť pokožky neobsahuje tukové tkanivo a preto je aj najrýchlejšie ovplyvnená procesmi starnutia. Na to, aby sme ich spomalili, je potrebné venovať väčšiu pozornosť vyživovaniu práve tejto časti tváre a to najmä pri odličovaní make-upu. Krok za krokom, ako správne odstrániť make-up a aké sú najčastejšie chyby počas tohto procesu?
Ako si správne odstrániť make-up?
- Prípravy na odstránenie očného make-upu by mali začať poriadnym umytím rúk. Dotýkať sa tváre špinavými rukami prispieva k rôznym infekciám, napr. zápalu spojiviek.
- Správne odstránenie očného make-upu zahŕňa navlhčenie dvoch vatových tampónov prípravkom, ktorý zodpovedá konkrétnemu typu pleti. Je tiež potrebné venovať pozornosť množstvu použitej kozmetiky; musí byť optimálne. Ak použijete príliš veľa prípravku, môže sa stať, že sa vám dostane do očí a vyvolá podráždenie. Na druhej strane, ak je ho príliš málo, odstraňovanie make-upu sa môže javiť ako veľmi obtiažny a časovo náročný proces, niekedy dokonca až nemožný.
- Následne by ste si mali vatové tampóny jemne pritlačiť na zatvorené viečka. Použitému prípravku musíte dať nejaký ten čas, kým začne na make-up pôsobiť. Vďaka tomu nebude potrebné žiadne trenie ani naťahovanie pokožky v oblasti očí, ktoré sú v konečnom dôsledku veľmi neefektívnym a škodlivým spôsobom odličovania očí. Prečo? Pretože to vedie k mechanickému poškodeniu rias a nešetrná manipulácia s pokožkou v oblasti očí podporuje tvorbu vrások.
- Maskara by sa mala odstraňovať pomocou jemných pohybov smerom hore a dole. Týmto spôsobom sa zníži riziko poškodenia rias.
- Zvyšky make-upu odstráňte pomocou veľmi jemných pohybov, smerujúcich od vonkajšieho kútika oka k vnútornému.
- Ak je vatový tampón ešte stále špinavý, vymeňte ho za nový a pokračuje s odličovaním až pokiaľ nebude celkom čistý. Vo všeobecnosti potrebujete na odličovanie očného make-upu viac menej 4-5 vatových tampónov.
Odstraňovanie očného make-upu a čistenie pokožky v oblasti očí spočíva od odstránenia farebnej kozmetiky z horných a dolných viečok, ako aj mihalníc a obočoa. Častokrát sa však stane, že obočie je v tejto fáze celkom zanedbané.
Odstraňovanie očného make-upu: Časté chyby
1. Nesprávne zvolené odličovacie prípravky
Odličovacie prípravky by mali byť dôsledne vyberané, čo znamená, že by nemali obsahovať parafín ani alkohol a to najmä tie produkty, ktorých účelom je odstraňovanie farebnej kozmetiky z citlivej pokožky. Micelárne mlieko sa zdá byť dobrým riešením pre všetkých alergikov. Tento produkt je jemný a všestranný, nakoľko odstraňuje jednak make-up ale tiež zanecháva pokožku čistú, tak ako toner.
Väčšina odličovacích prípravkov obsahuje prídavné látky, ktorých cieľom je zvášiť účinnosť prípravku, ale nie vždy pôsobia v prospech pokožky. Z toho dôvodu je lepšie držať sa kozmetiky, ktorej zoznam prísad je krátky a jednoduchý. Preto sa dokonca aj kokosový olej zdá byť lepší riešením ako populárne gély na čistenie tváre. Okrem toho, produkty určené pre citlivý typ pleti sa považujú za nie dostatočne účinné. Nedokážu odstrániť farebnú kozmetiku na sto percent a tak sa stane, že skončíme so škvrnami od riasenky okolo očí.
2. Náhlenie sa pri odstraňovaní make-upu
Často sa odličujeme veľmi rýchlo a v zhone, a nie nevyhnutne precízne. Je to najmä preto, že sme vo večerných hodinách po celom dni strávenom v práci skrátka unavené a nemáme náladu už na nič iné ako na oddych. Odstraňovanie make-up si však vyžaduje nejaký ten čas, pretože ak chcete aby bol tento proces aj efektívny, musíte dať odličovacím prípravkom trochu času, kým začnú pôsobiť a rozpúšťať farebnú kozmetiku. A to najmä v prípade vodeodolných riaseniek.
3. Príliš prudké trenie
Silné drhnutie pokožky okolo očí nie je ani účinné a ani bezpečné, pretože spôsobuje podráždenie, očné infekcie a v prípade kuperóznej pleti – popraskané kapiláry. Tento spôsob odličovania riasy oslabuje a spôsobuje vytrhnutie mihalníc či obočia, niekedy to môže dokonca viesť aj k strate ich farby.
Je potrebné si uvedomiť, že receptúra väčšiny odličovacích prípravkov je navrhnutá tak, aby bolo jej používanie čo najjednoduchšie. To znamená, že všetko čo je potrebné urobiť je len to, že navlhčíte vatový tampón vybraným prípravkom a priložíte si ho na zvolenú časť pokožky. Pri odličovaní sa tiež oplatí siahnuť aj po vatových tyčinkách. Dôkážu sa vysporiadať s odstránením zvyškov make-upu lepšie ako ich väčší ekvivalent – vatový tampón.
4. Nedostatočné dodržiavanie hygieny počas odstraňovania make-upu
Častokrát sa stane, že pri odličovaní zabúdame dodržiavať základné pravidlá hygieny. Napríklad, keď si odstraňujeme make-up špinavými rukami a opakovane používame tie isté vatové tampóny. Preto je potrebné si uvedomiť, že špinavé ruky ako aj použité vatové tampóny obývajú baktérie, ktoré podporujú vznik vyrážok.
5. Správne poradie odstraňovania kozmetiky
Mnohé žien si myslí, že na poradí v akom si odstraňujeme kozmetiku vôbec nezáleží a nemá žiady zásadný význam. To však nie je pravda. Odličovanie by malo započať odstránením rúžu. Potom môžeme pokračovať s odstraňovaním maskary, očných tieňov a očnej linky. Posledným krokom je odstránenie samotného make-upu z tváre a jej následné umytie pomocou čistiaceho gélu alebo peny.