Maskara toho skrýva viac než sa zdá

Aké vlastnosti vykazuje ricínový olej? Úloha ricínového oleja v starostlivosti o riasy, obočie a vlasy

Ricínový olej ponúka celý rad rozličných blahodárnych účinkov, ako liečivých tak aj kondicionujúcich. Pre ujasnenie, zmierňuje bolesti hlavy a chrbta, zlepšuje stav vlasov, mihalníc a obočia, čistí tvár a zjemňuje pokožku. Ricínový olej je nielen efektívny a všestranne využiteľný, ale aj tiež skutočne ľahko dostupný a lacný. Na aké kozmetické/kondicionujúce účely je ricínový olej vhodný? Ako ovplyvňuje mihalnice a obočie, vlasy a pokožku hlavy, drsnú kožu na pätách, lakťoch, kolenách ako aj pokožku tváre?

Ricínový olej – kozmetické/kondicionujúce účely

Ricínový olej na riasy a obočie

Ako aplikovať ricínový olej na riasy a obočie? Najjednoduchším spôsobom je využitie starej, ale čistej kefky z maskary. Olej by sa však mal požívať s mierou, pretože pri nadmernom množstve sa môže dostať do očí a spôsobiť slzenie a začervenanie očí. Rovnaké pravidlo platí aj pre použitie ricínového oleja na obočie. Účinky sú povšimnuteľné vo forme tmavších, dlhších a hustejších rias a obočia.

Ricínový olej na vlasy a pokožku hlavy

Konzistencia ricínového oleja je pomerne ťažká, a preto tvorí veľmi silnú zložku vlasových masiek. Môže sa kombinovať s vlasovým olejčekom alebo ľahkým tekutým parafínom, a môžete ho vmasírovať do:

  • končekov vlasov, ktoré častokrát potrebujú intenzívnejšiu hydratáciu ako vlasové korienky.
  • korienkov vlasov a pokožky hlavy, ale ešte pred tým zmiešajte ricínový olej s olečekom na vlasy.

Okrem toho je tiež dobré kombinovať ricínový olej s ľahkým tekutým parafínom. Táto domáca regeneračná maska na vlasy zlepšuje ich celkový stav ako aj vzhľad. Vďaka tejto domácej kúre budú vaše vlasy:

  • lesklé a jemné
  • tmavšie a hustejšie
  • rásť rýchlejšie
  • na koncoch sa nebudú tak štiepiť, pretože uzatvára vlasové kutikuly.

Berte však na vedomie, že ricínový olej nie je najlepším riešením v prípade riedkych vlasov, pretože silná konzistencia oleja môže ešte väčšmi povzbudiť vypadávanie vlasov.

Ricínový olej na drsnú kožu na pätách, lakťoch a kolenách

Drsná koža na pätách, lakľoch aj kolenách bude po pravidelnom používaní ricínového oleja skutočne mäkšia. V prípade regenerácie popraskaných piet je vhodné použiť kúru vyrobenú z kombinácie ricínového oleja a bohatého hydratačného krému. Následne si chodidlá zabaľte do potravinovej fólie, natiahnite si bavlnené ponožky a môžete ísť pokojne spať.

Ricínový olej na pokožku tváre

OCM, je anglická skratka pre metódu čistenia olejom, ktorá spočíva v čistení tváre prírodnými olejmi. OCM dstraňuje z tváre znečistené kožné tuky (maz, zvyšky kozmetiky, atď.) za pomoci tukov obsiahnutých v prírodných olejoch. Zmes, ktorá zanecháva pokožku čistú, sa skladá z ricínového oleja a iného oleja, ktorý zodpovedá konkrétnemu typu pleti. Na objasnenie, môžete použiť napríklad hroznový olej ak je vaša pokožka suchá, jojobový olej, ak je pokožka mastná alebo sladký mandľový olej v prípade, ak je vaša pokožka normálna. Vždy dodržiavajte podiel 1:9. Keď si aplikujete zmes na tvár, zakryte si ju teplou a vlhkou utierkou, počkajte 2-3 minúty a prebytočný olej odstráňte.

Ricínový olej – liečivé účinky

Laxatívny účinok

Práve vďaka tomu získal ricínový olej svoju popularitu na prvom mieste. Čo presne je zodpovedné za laxatívny účinok ricínového oleja? Stručne povedané, ricínový olej je ovplyvňovaný enzýmami produkovanými pankreasom, pod ktorých vplvom sa premieňa na sodné a draselné soli. Soli dráždia črevnú sliznicu a zvyšujú peristaltiku čriev. V dôsledku toho, voda preniká stenami čriev a zväčšuje ich objem, čo vedie k laxatívnemu účinku.

Na bolesti chrbta, hlavy a žalúdka

Naše babičky vedia, že teplá zmes vyrobená z ricínového oleja zmierňuje bolesti chrbta, žalúdka aj hlavy neznámeho pôvodu. Na prípravu takejto zmesi si vezmite gázu, namočte ju do teplého ricínového oleja a priložte ju na bolestivé miesto. Následne miesto prikryte potravinovou fóliou, ktorá udržiava teplo.